Επίσκεψη της ΣΤ’ τάξης στο οχυρό Ρούπελ

Τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018 η Στ? τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το οχυρό Ρούπελ που βρίσκεται κοντά στον Προμαχώνα Σερρών και δίπλα στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα. Το Ρούπελ είναι ένα από τα πιο ιστορικά οχυρά της Ευρώπης και ανακαλεί στιγμές δόξας και ηρωισμού της ελληνικής ιστορίας. Σήμερα θεωρείται μοναδικό στην Ευρώπη. Αν και εξακολουθεί να είναι ένα ακριτικό φυλάκιο, το θρυλικό παρελθόν το έχει μετατρέψει σε μνημείο – ιστορικό αξιοθέατο. Οι μαθητές και μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον εξωτερικό χώρο όπου έγινε από φαντάρο ? ξεναγό λεπτομερής περιγραφή των ιστορικών γεγονότων, επισκέφτηκαν το Ηρώο στην κορυφή του λόφου, είδαν πολυβόλα της εποχής παραταγμένα δεξιά κι αριστερά. Τέλος, κατέβηκαν στις υπόγειες στοές του οχυρού που συνδέονται μεταξύ τους με μοναδικό τρόπο δημιουργώντας μια αμυντική γραμμή μοναδική. Η επίσκεψη στο χώρο προκαλεί συγκίνηση και θαυμασμό.