Τα παιδιά του Δ2 αφηγούνται μέσα από τις ταινίες τους

Ένα Καινοτόμο Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας, Συνεργασίας, Δημιουργίας  και Ψυχικής Ενδυνάμωσης των Μαθητών και Μαθητριών. Ενταγμένο σε ερευνητικό πρόγραμμα του Α.Π.Θ. και στις δράσεις του προγράμματος Erasmus του σχολείου μας

Στις 6 και 7 Απριλίου του 2023 και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου τα παιδιά του Δ2 τμήματος παρουσίασαν στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου μας τις ψηφιακές τους αφηγήσεις?

Μετά από τρεις μήνες ενασχόλησης με ανάγνωση βιβλίων, ημερολόγια ανάγνωσης, παρουσιάσεις στην τάξη, συζητήσεις, συνεργασίες, δημιουργία σεναρίων, εικονογραφήσεις, ηχογραφήσεις και άλλα πολλά έφτιαξαν στο Movie Maker τις δικές τους ταινίες.

Μέσα από αυτές μίλησαν για τα βιβλία που διάλεξαν, τα ερωτήματα, τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους. Κυρίως, όμως, ένιωσαν δημιουργικοί, δυνάμωσαν τη δική τους φωνή, τα εσωτερικά τους κίνητρα για να μαθαίνουν κι ένιωσαν τη χαρά της συνεργασίας.

Ρούλα Καρανταΐδου