Η τσάντα στο σχολείο

Η εκπαιδευτική δράση «Η τσάντα στο σχολείο» θα συνεχίσει να υλοποιείται και το σχολικό έτος 2019-20 στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον δυο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο. H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα. Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων.

Ο Σύλλογος διδασκόντων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς αποφάσισε η συγκεκριμένη δράση να υλοποιείται το δεύτερο και τέταρτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα.

Ακολουθεί η σχετική εγκύκλιος.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab