Πρόσκληση συμμετοχής σε κύκλο συναντήσεων γονέων/κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας προσκαλούμε σε τρεις (3) συναντήσεις οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στις αίθουσες πολλαπλών χρήσεων του 2ου και 4ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, στο χρονικό διάστημα από 13/12/2023 έως και τις 24/01/2024.

Ο κύκλος συναντήσεων έχει σκοπό την παροχή γνώσεων, την ανταλλαγή εμπειρίας και προβληματισμών, αλλά και τη στήριξη κάθε μητέρας και πατέρα των παιδιών αυτής της ηλικίας στο σύνθετο ρόλο της γονεϊκότητας.

Η πρόσκληση αφορά τους γονείς/κηδεμόνες μαθητών που φοιτούν στην Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού. Η λειτουργία των συναντήσεων αποτελεί προσφορά της εκπαιδευτικής κοινότητας και η είσοδος είναι ελεύθερη.

Συγκεκριμένα το πρόγραμμα και η θεματολογία της κάθε συνάντησης διαμορφώνονται ως εξής:

• 13/12/2023, ώρα 18:15-20μμ & τόπος συνάντησης 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

«Οργάνωση και τεχνικές σχολικής μελέτης μαθητών»

Στέφανος Δογούλης

Εκπαιδευτικός Ε.Α.Ε. Τμήματος Ένταξης 2ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς

• 10/01/2024, ώρα 18:15-20μμ & τόπος συνάντησης 4ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

«Θετικοί τρόποι πειθαρχίας και οριοθέτησης παιδιών»

Ιωάννα Ρεϊζοπούλου

Ψυχολόγος

Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια, MSc in Counseling

• 24/01/2024, ώρα 18:15-20μμ & τόπος συνάντησης 4ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

«Χτίζοντας γέφυρες επικοινωνίας στην οικογένεια»