2ο βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό “Τα δέντρα μιλούν”

To πρόγραμμα «Τα Δέντρα Μιλούν», είχε ως στόχο να συνδέσει την ιστορία με το περιβάλλον. Ελιές, πλατάνια, φοίνικες, δρύες και βελανιδιές πήραν σχεδόν ανθρώπινη μορφή, απέκτησαν μνήμη και συνείδηση και παρουσίασαν τις ιστορίες τους. Πάνω από 500 μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη φύση και την ιστορία τους, γνώρισαν το παρελθόν τους και απέδωσαν με το δικό τους δημιουργικό τρόπο τη σχέση των αιωνόβιων δέντρων και της Επανάστασης με το σήμερα, συμμετέχοντας σε μία ή περισσότερες από τις κατηγορίες:
1. Δημιουργία πρωτότυπου βίντεο
2. Δημιουργία πρωτότυπου podcast
3. Δημιουργία πρωτότυπης ποιητικής σύνθεσης

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με 7 έργα στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων” που κάνει η εκπαιδευτικός Πολυχρονίδου Μαρίνα.

Ο μαθητής του σχολείου μας Κούτσουρης Σπυρίδων πήρε το 2ο βραβείο στην κατηγορία Podcast με το έργο του “Ο φίλος του Κολοκοτρώνη” το οποίο επισυνάπτεται παρακάτω.